петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 2

Јапонски научници работат на метод за рано дијагностицирање на рак

Scientist, Lincoln,small

Поврзани вести

Јапонски научници се обидуваат да разработат метод за рано дијагностицирање на 13 видови на рак со помош на обична анализа на крвта.

Вредноста на проектот изнесува 57 милиони евра и ќе придонесе за откривање на рак на дојката, абдоменот, коските, белите дробови, црниот дроб, жолчката, панкреасот, дебелото црево, јајниците, простата и мочниот меур.

Методот ќе може да помогне и за рано откривање на дегенеративни заболувања, како што е Алцхајмеровата болест.

Станува збор за анализа на микрорибонуклеинска киселина (микроРНК), чие зголемување се претпоставува дека е знак за развој на карциномот.

Во овој проект ќе учествуваат 65.000 пациенти, кои ќе бидат избрани од јапонскиот Национален центар за карцином.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести