понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 26

ЈАР: 200 лица затрупани во напуштен рудник за злато

Рудниците за злато во Јужноафриканската Република се меѓу најдлабоките и најопасните во светот

NYT2008112012030627C

Поврзани вести

Во источното предградие на Јоханесбург во напуштен рудник за злато се затрупани повеќе од 200 диви копачи кои барале злато.

Спасувачки екипи се обидуваат да дојдат до луѓето кои биле затрупани од камења и засега имаат контакт со 30-тина од нив.

Нема информации за можни жртви или повредени лица.

На почетокот на овој месев во рудник на длабочина од 1,5 километри биле затрупани девет лица, а според податоците од 2012-та година, во Јужноафриканската Република загинале 112 лица.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести