среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Јавен повик за ИПАРД во октомври

ipard

Поврзани вести

Во месец октомври ќе биде објавен јавен повик за доставување барања за користење финансиски средства од ИПАРД Програма за периодот 2007-2013 година, најави Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој.

Овие финансиски средства се наменети за мерките 101 – Инвестиции на земјоделските стопанства со цел нивно преструктуирање и надградба за постигнување на стандардите на ЕУ, 103 – Инвестиции за преработка и маркетинг на земјоделските и рибни производи со нивно преструктуирање и надградба за достигнување стандардите на ЕУ и 302 – Диверзификација и развој на руралните економски активности.

-Повикот ќе значи поголем обем на потенцијални корисници, можност за набавка на различна земјоделска механизација, вклучувајќи и трактори, како и зголемени финансиски лимити за крајните корисници на финансиската поддршка, велат од Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој.

Огласот ќе трае најмалку 45 дена од денот на објавувањето во дневните весници. Потребната документација за подготовка и поднесување барања, вклучително и упатствата за корисниците на ИПАРД средства, ќе бидат ажурирани и објавени на веб страната на Агенцијата во периодот до објавување на Јавниот повик. Подетални информации во врска со типовите инвестиции, критериумите за добивање финансиска поддршка, висината на поддршката по мерки, заинтресираните можат да ги добијат во Агенцијата, Телото за управување со ИПАРД при Министерството за земјоделство и Агенцијата за поттикнување на развојот во земјоделството.

Земјоделците било какви информации и бесплатни практични совети за аплицирање можат да добијат во регионалните центри на Агенцијата за поттикнување на развој во земјоделството.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести