петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Јавна дискусија за законски измени за можноста за добивање дете со помош на сурогат мајка

Јавната дискусија ќе се одржи во амфитеатарот на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство - Скопје

todorov

Поврзани вести

Министерот за здравство, Никола Тодоров, денеска, со почеток во 12 часот, ќе присуствува на јавна дискусија на тема „Концепт за изменување и дополнување на Законот за биомедицински потпомогнато оплодување заради воведување на можноста за добивање  дете со помош на сурогат мајка“.

Целта на јавната дискусија е да се отвори дебата на оваа тема во која ќе учествуваат стручни лица, експерти, организации  истакнати во областа, кои со своите коментари и предлози ќе дадат квалитативен придонес кон изготвувањето на измените и дополнувањата на Законот за биомедицинско потпомогнато оплодување заради создавање  законски можности за добивање  дете со помош на сурогат мајка.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести