петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Јавна расправа за Предлог-законот за АД Водостопанство

Natural-wallpapers-mobile-wallpapers-pc-wallpapers-wallpapers-mobile-themes-pc-themes-1ro-1024x768

Последни вести

Јавна расправа за Предлог-законот за АД Водостопанство денеска ќе се одржи во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство.

На јавната расправа на ќе присуствува министерот Михаил Цветков, а учество ќе земат и претставници од водостопанските организации, научните институции, водните заедници и земјоделските здруженија.

Според Предлог-законот, новото акционерско друштво во државна сопственост ќе се формира со цел успешно да се реализираат најавените инвестиции во водостопанството од 20 милиони евра годишно.

Главното седиштето на Водостопанство на Република Македонија ќе биде во Скопје, а постоечките 12 водостопански претпријатија ќе станат негови подружници.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести