петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Јавните чешми загадени, институциите си ја префрлаат вината

Според Националната годишна програма, ЦЈЗ-Скопје четирипати годишно го контролира градскиот водовод, еднаш годишно локалните селски водоводи и селата без локален водовод. Другите јавни објекти, односно крајпатни чешми, чешми во рекреативни подрачја и други се проверуваат најмалку еднаш годишно

cesmi

Последни вести

Нема институција во државава што може да ги натера општините да го подобрат квалитетот на водата од јавните чешми што не се приклучени на водовод, туку се на извори или бунари и половина од нив се бактериолошки и хемиски загадени, пишува „Дневник“.

Единствената препорака што ја даваат од републичкиот Институт за јавно здравје е граѓаните да не пијат вода од јавните чешми.

– Министерството за здравство нема ингеренции да ги натера општините да преземат одредени мерки, за тоа е надлежна Агенцијата за храна и ветеринарство. Ние како ИЈЗ само ја испитуваме водата. Инаку, треба да се знае дека тоа се природни чешми и водата од нив не треба да се пие. Граѓаните треба да пијат вода само од градскиот водовод. Јавните чешми можат да се користат само за освежување, односно за миење. Тие се постојано загадени и тоа не е променлива категорија. Тоа со години е така. Ако се случи во одреден период да се во ред, во наредните денови водата може повторно да не е за употреба. За тоа придонесуваат и самите граѓани. Единствено што може е да се постават табли со забрана – вели за „Дневник“, д-р Михаил Kочубовски, раководител на Секторот за здравствена екологија во ИЈЗ.

Од Министерството за здравство за одговорни ги посочуваат Агенцијата за храна и ветеринарство.

Според Националната годишна програма, ЦЈЗ-Скопје четирипати годишно го контролира градскиот водовод, еднаш годишно локалните селски водоводи и селата без локален водовод. Другите јавни објекти, односно крајпатни чешми, чешми во рекреативни подрачја и други се проверуваат најмалку еднаш годишно, пишува „Дневник“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести