среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Јавното обвинителство постигна спогодба со двајца осомничени од предметот „Јустиција“

cekan

Последни вести

Надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје постигна спогодба со двајца осомничени во предметот „Јустиција“.

Денеска, како што соопшти Основното јавно обвинителство од Скопје, спогодбата е верификувана и од страна на Основниот суд Скопје 1 Скопје, кој согласно договореното со пресуда на осомничените им изрече условна казна затвор, односно казна затвор од една година која нема да се изврши доколку во рок од три години лицата не сторат кривично дело.

Двете осудени лица се поранешни судии, сега во пензија.

Основното јавно обвинителство Скопје во рамки на акцијата „Јустиција“ поднесе кривична пријава против 14 судии од Одделението за прекршоци во Основен суд Скопје 1 и против 11 судски службеници од истиот суд осомничени за сторено кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување“

Најчитани вести