вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 40

Јемен ќе стане федерална држава од шест провинции

jemen pretsedatel

Поврзани вести

Јемен ќе биде претворен во федерална држава, во која ќе бидат обединети шест провинции, јави „АФП“, повикувајќи се на одлуките донесени за време на состанокот на групата за национален дијалог .

Создадената комисија од јеменскиот претседател, постигнала согласност за трансформација на Јемен во федерација, во рамките на политичката транзиција на земјата.

Во официјалното соопштение државната глава Абд Рабу Мансур Хади, ја објави одлуката на групата, земјата да биде составена од шест провинции, четири во северниот дел и две во јужниот дел на Јемен .

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести