недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Јемен: Се удавија 42 мигранти од африканските земји

Бродоломот бил фатален за 42 имигранти, а поморската контрола спасила 30 лица.

imigrnatinabrod

Поврзани вести

Африкански имигранти се удавија во близина на брегот на Јемен. Бродот кој бил пренатоваран со имигранти се превртел во близина на брегот Бир Али во јужниот дел на провинцијата Шабва.

Бродоломот бил фатален за 42 имигранти, а поморската контрола спасила 30 лица. Трагедијата се случила доцна синоќа. Спасените имигранти се пренесени во камп за бегалци во Мајфи.

Според Интернационалната Организација за миграција од 2012 година во Јемен и Саудиска Арабија мигрирале 84.000 лица од африканските држави со желба за подобар и побезбеден живот.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести