недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Јеменскиот огранок на Ал Каеда ја критикува ИД

iii

Поврзани вести

Јеменскиот огранок на Ал Каеда упати критика кон групата Исламска држава поради прогласувањето на калифат на заземените територии во Сирија и во Ирак.

Духовниот лидер на јеменскиот огранок на Ал Каеда, шеик Харис ал Надари ги критикува и плановите на ИД за заземање на нови територии, со образложение дека слични експанзионистички планови водат до поделби меѓу џихадистите.

– ИД треба да се советува со другите групи пред да прогласи калифат, посочи ал Надари.

Критиките на ал Надари беа испратени преку Твитер. 

Најчитани вести