сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Јенс Столтенберг ја превзема должноста во НАТО

451202_jens-stoltenberg-ap_f

Последни вести

Новиот генерален секретар на НАТО, Јенс Столтенберг ја презеде должноста кој претходните пет години ја извршуваше Андерс Фог Расмусен, јавуваат медиумите.

Поранешниот норвешки премиер Столтенберг се појави денеска во својата канцеларија во седиштето на НАТО во Брисел, а  во текот на денот ќе претседава со првиот состанок на Советот на НАТО во кој се амбасадортите на земјите членки и ќе ја одржи првата новинарска конференција.

Јенс Столтенберг, 55 годишен социјалдемократ во два наврати беше премиер на Норвешка.

Тој е син на Торвалд Столтенберг, некогашен норвешки министер за одбрана и надворешни работи кој во 1993 година е именуван за специјален пратеник на генералниот секретар на ОН за поранешна Југославија и за копретседател на Меѓународната конференција за поранешна Југославија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести