сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Јенс Столтенберг, нов шеф на НАТО

НАТО има нов шеф.

Norway NATO Secretary General

Поврзани вести

Амбасадорите на земјите членки на НАТО го именуваа за генерален секретар на Алијансата поранешниот норвешкиот премиер Јенс Столтенберг.

Тој ќе ја преземе функцијата на 1 октомври, изјави синоќа претставниците на НАТО.

Новоназначениот генерален секретар рече дека кризата со Русија  и Украина “брутален  потсетник за тоа колку е важно НАТО”.

„Сакам да ја изразам мојата поддршка за она што НАТО не ја прифати промена на границите во Европа со употреба на сила. НАТО уште еднаш ја докажа својата важност,”, рече Столтенберг.

Генералниот  секретар на Северноатлантската алијанса кој заминува, Андерс Фог Расмусен,оцени дека Столтенберг е вистинскиот избор за негов наследник на чело на НАТО.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести