среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Јеремиќ сам се кандидирал за генерален секретар на ОН

Поранешниот шеф на српската дипломатија Вук Јеремиќ се претставува како кандидат за генерален секретар на ОН, иако Владата на Србија за тоа не донела одлука, пишува весникот „Блиц“.

download

Последни вести

Поранешниот шеф на српската дипломатија Вук Јеремиќ се претставува како кандидат за генерален секретар на ОН, иако Владата на Србија за тоа не донела одлука, пишува весникот „Блиц“.

Весникот наведува дека „овие денови“ во седиштето на ОН се појавил медалјон на кој пишува „Вук Јеремиќ кандидат на Република Србија“ за мандат 2017-2022 година, иако за оваа „значка на самопрогласување не може со сигурност да се потврди дали тој лично ја делел или не“.

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ на прашањето дали Владата ја донела одлуката за кандидатот за генерален секретар на ОН, за „Блиц“ одговорил дека Србија се уште никого не кандидирала.

– Државите кандидираат. Србија се уште никого не кандидирала. Имаше разговори со Јеремиќ за неговите планови, но одлука не е донесена, ниту било во план сега да се донесе, додаде Дачиќ.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести