среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Јиха нема да игра против Македонија

jiha-500

Последни вести

Најдобриот поединец во репрезентацијата на Чешка Филип Јиха нема да настапи на квалификацискиот дуел помеѓу Чешка и Македонија кој е на програмата на 2.ноември во Злин.

Поради операцијата на скочниот зглоб на левата нога Јиха ќе паузира најмалку шест недели, што автоматски значи дека нема да игра на дуелот од квалификациите за пласман на ЕП во 2016-та година.

Публиката и во Скопје нема да има можност да го гледа Јиха ниту во дресот на Кил. Германскиот тим се наоѓа во иста група со македонскиот шампион Металург во натпреварите од Лигата на шампионите. Кил во Скопје треба да гостува на 18-ти октомври.

Инаку, нашата ракометна репрезентација својот прв квалификациски меч ќе го одигра на 29-ти октомври против Швајцарија во Скопје. Во истата група уште се наоѓаат европскиот првак Франција против кого Македонија ќе игра во 2015 година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести