сабота, 19 август 2017  |  Вести денес: 0

Јилдирим: 40.000 цивили од Алепо се евакуирани

Турскиот премиер Бинали Јилдирим изјави денеска дека досега се евакуирани околу 40.000 жители од сирискиот град Алепо, јави ТАСС.

јилдирим

Поврзани вести

Извршивме интензивна дипломатска работа со партнерите и постигнавме прекин на огнот во Алепо. Започнавме со евакуација на мирното население од градот, и моментно, околу 40.000 луѓе се однесени во сигурната зона, посочи Јилдирим, додавајќи дека сето тоа било сложено и тешко изводливо.

Во областа има и  такви, кои не сакаат мир. Ние сепак постигнавме успех и евакуирањето на обични граѓани продолжува, додава турскиот премиер.

Најчитани вести