понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Јилмаз: Турција нема воено да интервенира против исламистите

413188_ismet-jilmaz_f

Поврзани вести

Турскиот министер за одбрана Исмет Јилмаз изјави дека потполно е исклучно Турција да покрене воена интервенција против исламските борци во Ирак и дека неговата земја не е вклучена во американските воени напади против екстермистоте во Ербил.

Министерот изјавил дека Турција има одговорснот спрема 49 турски државјани кои припадници на екстремистичките организации на Исламската држава ги киднапираа од турскиот конзулат во Мосул во јуни.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести