Спорт

Јирген Клоп: Одиме во Берлин за убав крај на сезоната

Јирген Клоп: Одиме во Берлин за убав крај на сезоната

Борусија Дортмунд сепак ќе се бори за титула годинава, откако синоќа во полуфиналето на германскиот фудбалски куп го совлада тимот на Баерн Минхен.

Тимот на Јирген Клоп славеше дури по изведувањето на пеналите, откако резултатот по 120 минути игра беше 1:1.

Баерн поведе преку Левандовски во 30-та минута, а во 75-та минута Аубамејанг го постигна погодокот за “црно-жолтите”. На почетокот на второто продолжение Борусија остана и со играч помалку откако Кампл заработи црвен картон.

Интересно е дека при изведувањето на пеналите, избраниците на Пеп Гвардиола ги промашија сите четири удари од белата точка. Лам, Алонсо, Геце и Ноер не успеаа да го совладаат Лангерак, додека на спротивната страна прецизни беа Гундоган и Кел, додека Хумелс промаши во третата серија.

Веднаш по завршувањето на натпреварот своја изјава даде и тренерот на Борусија, Јирген Клоп кој не го криеше задоволството што сепак за последен пат ќе има можност да се бори за титула во германскиот фудбал.

“Среќни сме. Не се елиминира секој ден тим како Баерн Минхен. Мислам дека заслуживме да се пласираме во финалето. Се мачевме во текот на мечот, имавме негатива, израмнивме, а потоа дуелот беше исцрпувачки во продолженијата. На крајот дојдоа и пеналите, кои за среќа беа со наш хепиенд. Одиме во Берлин, ќе биде тоа убав крај на сезоната.”

Борусија Дортмунд во финалето на Купот на Германија што ќе се одигра во Берлин ќе го очекува победникот од второто полуфинале, кое се игра вечерва меѓу третолигашот Арминија Билефелд и бундеслигашот Волфсбург.