четврток, 20 јули 2017  |  Вести денес: 47

Јоханис: Во текот на наредните денови ќе го објавам датумот за референдумот

Романскиот парламент вчера го поддржа планот на претседателот на државата да организира референдум за анти-корупциски реформи, а иницијативата за референдумот следеше по масовните улични протести кои ја принудија Владата да ја повлече спорната уредба за декриминализација на одредени случаи.

132378498

Последни вести

Претседателот на Романија Клаус Јоханис изјави денеска дека во текот на наредните денови ќе го објави датумот за референдумот за антикорупциски реформи, јави Аџерпрес.

– Овој референдум е неопходен, а во следните денови ќе дадам известување што ќе направам и кога точно ќе се одржи референдумот, истакна Јоханис.

Романскиот парламент вчера го поддржа планот на претседателот на државата да организира референдум за анти-корупциски реформи, а иницијативата за референдумот следеше по масовните улични протести кои ја принудија Владата да ја повлече спорната уредба за декриминализација на одредени случаи.

Романскиот претседател Клаус Јоханис ја нападна Владата поради уредбата за која противниците оценуваат дека штити десетина јавни функционери од кривично гонење.

Најчитани вести