четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 53

Јоксимовиќ: Проценката на штетите нарeдните десет недели

Таа и министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ утре патуваат во Брисел за да ги разработат механизмите за добивање пари неопходни за санација на поплавите.

JADRANKA JOKSIMOVIĆ

Поврзани вести

Министерката без ресор задолжена за европска интеграција, Јадранка Јоксимовиќ порача дека во Србија штетата мора да се процени наредните десет недели, за да можат да се повлечат пари од фондовите на ЕУ, додавајќи дека истата засега е поголема од 174 милиони евра.

„Во рок од десет недели од елементарните катастрофи мораме да аплицираме и да докажеме дека нашата штета е поголема од 174 милиони евра или повеќе од 0,6 отсто од БДП. Поради тоа ќе ги искористиме веќе постоечките механизми да ангажираме стручњацин кои ќе бидат платени од веќе постоечките фондови и проекти,“ изјави Јоксимовиќ гостувајќи на ТВ Пинк.

Таа и министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ утре патуваат во Брисел за да ги разработат механизмите за добивање пари неопходни за санација на поплавите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести