недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Јоксимовиќ: Србија мора да создаде услови за одржување на Геј парадата

goran-miletic-gej-parada-parada-ponosa-beograd-1328585176-47911

Последни вести

Јадранка Јоксимовиќ, српската министерка европски интеграции, изјави дека Србија има начини како да ги создаде условите за без никаков проблем на 28 септември да се оддржи Парадата на гордоста во Белград.

„Нашето општество мора да го почитува Уставот, да се овозможи слобода во собирањето и да им се пружи можност на сите да го изразат своето човеково право“, изјави за РТС, Јоксимовиќ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести