сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 22

Јолевски на отворањето на „100-годишнина од Првата светска војна“

download (7)

Последни вести

Изложбата „100-годишнина од Првата светска војна“ вечерва ќе се отвори со проекција на филмот „44 бунтовници“, во Кинотеката на Македонија.

Изложбата ја организира Амбасадата на Словачка во Македонија, а на отворањето ќе се обрати министерот за одбрана Зоран Јолевски.

Филмот „44 бунтовници“ е посветен на легендарната побуна на словачките трупи против офицерите на Австро-унгарската армија, стационирани во српскиот град Крагуевац за време на Првата светска војна.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести