четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Јолевски на средба со чешкиот колега Стропницки

oodbranaa

Поврзани вести

Македонскиот министер за одбрана Зоран Јолевски денеска во Прага ќе се сретне со неговиот чешки колега Мартин Стропницки.

Како што соопшти чешкото Министерство за одбрана, тема на разговорите ќе биде сублимирање на резултатите на соработката во областа на одбраната и можноста за нејзиниот понатамошен развој во наредниот период.

Министрите ќе продолжат да се посветуваат на сегашните и идните трендови во секторот на одбраната во двете земји и прашањата на чешко-македонските односи воопшто, се вели во соопштението.

Исто така, двајцата министри за одбрана ќе разговараат и за одделни прашања од надворешната политика од взаемен интерес.

МИА

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести