четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Јолевски: Oбразованието и едукацијата се приоритет

На вториот работен ден во Полска, министерот Јолевски ја посети и Оперативната команда на вооружените сили на оваа земја каде беше запознаен со процесот на трансформација на силите како и со учеството на Полска во меѓународните мировни мисии.

jolevski4

Последни вести

Министерот за одбрана на Република Македонија Зоран Јолевски заедно со делегацијата од министерството вчера во рамките на работниот престој во Република Полска оствари посета на Националната одбранбена академија.

Mинистерот посочил дека образованието и едукацијата се еден од приоритетите  во Министерството и затоа напорно се работи на уште посилно етаблирање на Воената академија како респектабилна високообразовна институција.

jolevski1

-На средбата со ректорот на Академијата полковникот Дариус Козеравски разговаравме за одличната можност за соработка помеѓу Воената академија на Република Македонија и Националната одбранбена академија особено преку програмата ERASMUS PLUS. Интересно е тоа што рамки на оваа Академија функционира и Центар за симулации и воени игри кој во голема мера овозможува развој на вештини и знаења кои се исклучително важни за унапредувањето на интероперабилноста, истакнал министерот Јолевски по средбата.

jolevski

Целта, како што истакнал министерот, е уште повеќе да се отвори  Воената академија кон регионот, но и пошироко кон сите светски партнери.

jolevski3

Националната одбранбена академија на Полска е врвен образовен центар кој претставува основа на воената едукација во оваа земја. Основана како витешка школа во далечната 1765 година, Академијата денес има над 10000 студенти од цивилните и воените структури. Истовремено Академијата е избор и за голем број студенти од сите страни на светот.

jolevski5

На вториот работен ден во Полска, министерот Јолевски ја посети и Оперативната команда на вооружените сили на оваа земја каде беше запознаен со процесот на трансформација на силите како и со  учеството на Полска во меѓународните мировни мисии.

jolevski2

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести