четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Јованов изземен од пријавата, наместо него ќе одговара Меќиќ

Elvir Mekic_500

Последни вести

Јован Јован е изземен од кривичната пријава која МВР ја поднесе против четири лица за учество во скандалот со местењето на Скопскиот Фестивал.  Наместо Јованов, во кривичната пријава е опфатен пејачот Елвир Меќиќ, пишува Република.

Како што пишува порталот, Меќиќ заедно со Кристијан Стефановски неговиот брат Игор од продукцијата План Б и сопственикот на фирмата Видекс, Борис Видески, која го организираше телевоутингот ќе одговараат за злосторничко здружување и компјутерска измама.

Обвинителот барал Јованов да се изземе од пријавата бидејќи не е во Македонија и за да може постапката да почне побрзо. Дали и тој ќе одговара кривично ќе се знае по негово враќање во земјава кога ќе биде повикан во полицијата.

Скандалот изби вчера по скопскиот фестивал на кој победи Даниел Кајмакоски.

Најчитани вести