понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 6

Ју тјуб наскоро би можел да наплатува за содржините

youtube

Последни вести

Ју тјуб наскоро би можел да почне да наплаќа за прегледување на содржините во замена за отстранување на рекламите, изјавила директорката на најпознатиот светски видео пребарувач Сузан Војицки.

Посетителите на страната во иднина би можеле да бираат помеѓу рекламите или можноста да платат за проследување на содржините, изјавила Војицки на конференција во САД.

Ју тјуб во моментов се финансира така што посетителите мора да проследат кратки реклами пред да го проследат бараното видео.

-Размислуваме за тоа на корисниците да им дадеме избор, рекла директорката која тврди дека има корисници кои што се подготвени да платат за да не гледаат реклами.

Сопственикот на овој сервис, Гугл е еден од најважните понудувачи на огласи на интернет и од минатата година постои можност корисниците да може да платат одредени содржини.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести