петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Јубилејната годишна изложба на СУУ „Лазар Личеноски“

Завршната изложба ќе се отвори утре во 20 часот, во галеријата на училиштето, во кое своевремено професори и ученици биле многу еминентни македонски уметници.

lazar locenoski

Поврзани вести

Во средното уметничко училиште „Лазар Личеноски“ – Скопје, кое годинава одбележува 70 години постоење, утре ќе биде отворена јубилејната годишна изложба.

Завршната изложба ќе се отвори во 20 часот во галеријата на училиштето, во кое своевремено професори и ученици биле многу еминентни македонски уметници. Ќе бидат претставени слики, скулптури, графики, керамики, цртежи, мултимедијални дела, видеа, ентериер и дополнително изложбата ќе биде збогатена со модна ревија на одделот за Текстил и облека. Атмосферата ќе биде дополнета со музички настап на ученици од  ДМУБУЦ „Илија Николовски-Луј“.

Почетоците биле во скромни услови, а низ текот на годините ова училиште располага со одлични услови, со нов објект, но и со нови современи наставни програми. Од оваа учебна година  наставниот план е збогатен и со новиот предмет „Фотографија“ и со новиот оддел Мултимедија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести