понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 26

Југославија „извезувала“ бебиња

bebinja vo bolnica

Поврзани вести

Родители од Србија чии бебиња исчезнале од родилиштата тврдат дека нивните деца се однесени во Шведска, Данска, Норвешка, Франција, САД.

Тие се потпираат на фактот дека пред тоа многу деца од просторот на поранешна Југославија се илегално посвоени во странство, во некои случаи, како што се покажало – со корупција.

Кога тој механизам станал пракса, тврдат, се поминало кон лажење на родителите дека децата им починале во родилиштата, за потоа без нивно знаење да бидат продадени на странци.

„Бебињата од Србија им се „допаднале“ на странците и ние сме убедени дека после големиот број на посвоени деца во седумдесеттите години од минатиот век и понатаму е продолжен „извозот на бебиња“, вели Горан Филиповиќ, родител од Белград. „После одземањето на децата од мајките и „волшебните“ посвојувања, нашите бебиња почнаа да исчезнуваат од родилиштата. А, познато е, на пример, дека во еден град во Данска живеат голем број успешни деловни луѓе посвоени од нашата земја.

Странците, во меѓувреме, пронашле многу поедноставен начин да дојдат до децата, а да не ја видат Југославија. Воопшто не било тајна дека извесен број домашни работници надвор од Југославија, раѓале вонбрачни деца, а потоа ги „подарувале“ на поединци или организации и агенции за посвојување.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести