вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 47

Јунајтед го допре дното

junajted go dopre dnoto

Поврзани вести

Уште еден срамен пораз, но во овој случај и елиминација во 3. коло од англискиот ФА Куп, доживеа тимот на Манчестер Јунајтед.

Фудбалерите на Свонси се последните кои можат да се пофалат дека без многу мака го имаат надиграно тимот на Дејвид Мојес и дека имаат славено на „Олд Трафорд”.

Новиот, минимален пораз од 2:1, е уште еден во низата факти дека Мојес не е дораснат да биде менаџер на најтрофејниот клуб во англиската Премиер лига и дека легендарниот сер Алекс Фергусон има направено огромна грешка кога е во прашање неговиот наследник.

„Мислам дека одигравме доволно добро, мислам дека не заслуживме да загубиме. Не создадовме доволен број на шанси пред противничкиот гол, а имаме проблем и со храброста. Не сме доволно сконцентрирани во последните 30 минути од натпреварите и мора под итно да го решиме тој проблем”, изјави Мојес.

За разлика од Јунајтед, лесно пласман во следното, 4. коло од англискиот ФА Куп, обезбедија големите фаворити за победничкиот пехар, Челзи и Ливерпул.

Резултати: Нотигем Ф. – Вест Хем 5:0, Сандерленд – Карлисел 3:1, Дерби К. – Челзи 0:2, Ливерпул – Олдам 2:0, Порт Вејл – Плимут 2:2, Манчестер Ј. – Свонси 1:2.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести