четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 56

ЛШ: Јунајтед и Јувентус сигурни на домашен терен

Фудбалерите на Манчестер јунајтед ги прокнижија првите три бода во новата сезона од Лигата на шампионите, откако вечерва со пресврт стигнаа до победа над Волфсбург и славеа со 2>1. Сити во финишот стигна до победа на гостувањето кај Менхенгладбах, а Јувентус минимално го доби дербито со Севилја.

Јунајтед ги освои првите три бода во Лигата на шампионите, "жртва" беше Волфсбург

Јунајтед ги освои првите три бода во Лигата на шампионите, "жртва" беше Волфсбург

Поврзани вести

Манчестер Јунајтед славеше против одличниот тим на Волфсбург со 2:1.

Гостите се покажаа како тврд орев, откако уште во четвртата минута поведоа преку Калигури. Сепак, Јунајтед предводен од Хуан Мата направи комплетен пресврт. Шпанецот најпрвин реализираше од пенал, а во вториот дел со велемајсторска асистенција му асистираше на Смолинг при постигнувањето на одлучувачкиот погодок за 2:1.


Manchester United 2 – 1 VfL Wolfsburg All Goals… by ViralDailyTV

Јувентус игра очајно во Серија А, но затоа во Лигата на шампионите има два од два. Синоќа во Торино настрада Севилја, а Алваро Мората одново стрелаше прецизно за “старата дама”. Шпанецот отвори во 41-та минута за 1:0 и така му го трасираше патот на Јувентус кон нова победа. Симоне Заза во 87-та минута од средбата стави точка на натпреварот.


Juventus 2 – 0 Sevilla All Goals and Full… by ViralDailyTV

Група А:

Малме – Реал Мадрид 0:2
Шахтјор – ПСЖ 0:3

Табела: Реал Мадрид 6, ПСЖ 6, Малме 0, Шахтјор 0

Група Б:

ЦСКА Мосвка – ПСВ 3:2
Манчестер јунајтед – Волфсбург 2:1

Табела: ПСВ 3, Манчестер јунајтед 3, ЦСКА Москва 3, Волфсбург 3

Група Ц:

Атлетико Мадрид – Бенфика 1:2
Астана – Галатасарај 2:2

Табела: Бенфика 6, Атлетико Мадрид 3, Галатасарај 1, Астана 1

Група Д:

Јувентус – Севилја 2:0
Менхенгладбах – Манчестер сити 1:2

Табела: Јувентус 6, Севилја 3, Сити 3, Менхенгладбах 0

Најчитани вести