среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 13

Јуниорите загубија и од Норвешка

Јуниорската ракометна репрезентација на Македонија го претрпе и третиот пораз во групната фаза на Европското првенство во Австрија, овојпат од селекцијата на Норвешка со 27:23.

mladinci MKD - ESP 560

Последни вести

Јуниорската ракометна репрезентација на Македонија го претрпе и третиот пораз во групната фаза на Европското првенство во Австрија, овојпат од селекцијата на Норвешка со 27:23.
„Црвено-жолтите“ беа подобар противник од Норвежаните во првите дваесетина минути од мечот, но не успеаја да создадат позначителна предност. Во првите десет минути беа промашени и два пенали, но со агресивната одбрана успеавме да ги исфрлиме од ритам Норвежаните, кои претходно ја шокираа Шпанија. Сепак, скандинавската селекција успеа да влезе во ритам, навреме за на одмор да замине со солидни 13:10.
Вопродолжение од натпреваротдозволија на јуниорите да продолжат во ист ритам, Норвежаните знаеја како да го искористат тоа, ја превзедоа контролата врз играта и гозголемуваа водството до крајотнанатпреварот.
Македонија со три порази го освои последното место во групата А, зад Шпанија, Франција и Норвешка. Во првиот денешен меч од оваа група Шпанците премногу лесно и убедливо ја декласираа Франција со 35:26.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести