петок, 28 јули 2017  |  Вести денес: 0

Јункер: ЕУ треба да биде непопустлива кон Лондон за условите за напуштање

Јункер на прес конференција во Париз предупреди дека Британија ризикува да „погази се што е изградено“ за шест децении европска интеграција.

132339312

Последни вести

Европската унија мора да биде непопустлива кон барањата на Велика Британија кога станува збор за условите за нејзино напуштање на сојузот, изјави претседателот на ЕК, Жан Клод Јункер.

– Не можете со едната нога надвор, а со другата внатре. За тоа прашање мора да бидеме непопустливи. Гледам маневрирање од страна на Британија, изјави тој.

Британската премиерка Тереза Меј вчера рече дека сака одговор кој на Британија и нуди „максимална слобода“ да дејствува на европскиот пазар, додека од друга страна задржува контрола врз имиграцијата.

Јункер на прес конференција во Париз предупреди дека Британија ризикува да „погази се што е изградено“ за шест децении европска интеграција.

Меј најави дека ќе покрене преговори со Брисел за брегзит до крајот на март идната годин

Најчитани вести