недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Јункер: Еврозоната нема да ги прифати сите ветувања што Ципрас им ги даде на гласачите

zankodjunker

Последни вести

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер денеска и порача на грчката Влада „да не претпоставува дека еврозоната едноставно ќе ги прифати сите ветувања кои премиерот Алексис Ципрас им ги даде на грчките гласачи за укинување на економските реформи“, пренесе МИА.

Во изјавата пред разговорите со претставници на Социјалдемократската партија на Германија (СПД), помалиот партнер во коалицијата на Ангела Меркел, Јункер истакна дека Ципрас во вчерашниот говор во Атина „само делумно се осврна“ на загриженоста на Брисел за неговите планови.

Како што јави МИА, грчкиот премиер во вчерашниот говор ја отфрли можноста за какво било продолжување на меморандумот (програмата за спас), со што, според аналитичарите, „се постави себеси во колизија со своите партнери од ЕУ“.

Најчитани вести