четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 44

Јункер: Излегувањето на Грција од еврозоната може да ја поткопа довербата во еврото

Luxembourg Prime Minister and Eurogroup President Jean-Claude Juncker leaves after the first of a two-day European Union summit on March 1, 2012 at the EU headquarters in Brussels.  EU leaders cleared all but the final hurdles to an unprecedented new Greek bailout today as they began debating ways to turn the page on the debt crisis and inject fresh life into strained economies.     AFP PHOTO / JOHN THYS

Luxembourg Prime Minister and Eurogroup President Jean-Claude Juncker leaves after the first of a two-day European Union summit on March 1, 2012 at the EU headquarters in Brussels. EU leaders cleared all but the final hurdles to an unprecedented new Greek bailout today as they began debating ways to turn the page on the debt crisis and inject fresh life into strained economies. AFP PHOTO / JOHN THYS

Последни вести

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер изјави дека излегувањето на Грција од еврозоната може да ја поткопа довербата во единствената европска валута.

– Не го делам тврдењето дека ќе имаме помалку грижи и ограничувања ако Грција се откаже од еврото – наведува Јункер во интервју за денешен Зидојче цајтунг.

Шефот на ЕК изрази став дека повлекувањето на која и да е држава од еврозоната ќе создаде впечаток дека еврото не е нешто незаменливо.

Тоа може да ги натера меѓународните инвеститори да се повлечат од Европа, предупредува тој.

Грција и кредиторите од еврозоната и ММФ со месеци водат преговори без признаци за конечно решавање на тоа прашање.

Јункер кој денеска ќе има средба со германскиот канцелар Ангела Меркел и францускиот претседател Франсоа Оланд вели дека Грција ќе биде на дневен ред на разговорите и покрај тоа што тоа не е официјален повод за нив. Тој го повика ММФ да го продолжи учеството во напорите за спасување на Грција.

Најчитани вести