четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 2

Јункер: ММФ не се повлекува од преговорите со Грција

junker

Поврзани вести

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер не верува дека Меѓународниот монетарен фонд се повлекува од преговорите со Грција, иако неговиот технички тим синоќа од Брисел си замина во Вашингтон, јави ДПА, а пренесе МИА.

– Не мислам, дека можете да го толкувате потегот на ММФ како повлчекување од преговорите, изјави Јункер пред новинарите во Брисел.

Тој смета дека најверојатно ќе има разговори со директорот на ММФ Кристин лагард и оти тоа не е ништо необично.

Јункер уште најави во следните денови средба со грчкиот премиер Алексис Ципрас.

Најчитани вести