сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Јункер: Нема проширување на ЕУ во следните пет години

Сепак, како што јавува дописникот на МИА од Стразбур, според идниот претседател на Европската комисија денес Унијата и нејзините граѓани треба да ги прифатат последните проширувања за време на кои 13 нови земји ѝ се приклучија на ЕУ за само 10 години.

junker222

Последни вести

Проширувањето на ЕУ е историски успех, кое донесе мир и стабилност за нашиот континент, истакна Жан-Клод Јункер пред европратениците во Стразбур претставувајќи ги општите програмски ориентации на неговото претседавање со Европската комисија.

Сепак, како што јавува дописникот на МИА од Стразбур,  според идниот претседател на Европската комисија денес Унијата и нејзините граѓани треба да ги прифатат последните проширувања за време на кои 13 нови земји ѝ се приклучија на ЕУ за само 10 години.

„ ЕУ има потреба да направи пауза во својот процес на проширување со цел да го зацврсти она што беше реализирано од 28-те земји-членки“,  нагласи Јункер, додавајќи дека преговoрите кои се во тек ќе продолжат, посебно со зeмјите од Западен Балкан, кои имаат потреба од Европската унија, но сепак нема да има ново проширување во наредните пет години.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести