понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Јусеин Болт постави нов светски рекорд

usain-bolt-69584835-624x405

Поврзани вести

Најбрзиот човек на светот, Јусеин Болт постави нов светски рекорд во атлетиката откако во Варшава истрча 100 метри во затворен простор за рекордни 9,98 секунди.

Со истрчаното време во салата во главниот град на Полска олимпискиот рекордер го урна рекордот кој беше во сопственост на намбискиот атлетичар Френки Фредерикс кој во далечната 1998 година во истата дисциплина истрча 100 метри за 10,05 секунди.

Јамајканскиот спринтер настапува во Варшава за добро да се подготви за митингот во Цирих кој е дел од Дијамантската лига.

Извор: Sportmedia.mk

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести