четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 35

Јутјуб ќе ги наплаќа содржините?

youtube_logo_670

Последни вести

Интернет порталот Јутјуб би можел наскоро да почне со наплаќање на гледањето на содржините, што ги објавува во замена за отстранување на рекламите, изјави неговата директорка Сузан Војцицки.

– Посетителите на порталот во иднина би можеле да избираат меѓу рекламите или можноста да го платат гледањето на содржините, истакна Војцицки на конференција во САД.

Јутјуб сега се финансира со наплаќање на куси реклами, кои посетителие на сајтот мораат да ги погледнат, пред да го видат видеото, што го барале.

– Размислувам за тоа на корисниците да им го препуштиме изборот, изјави директорката на Јутјуб.

Таа рече дека има корисници, кои се подготвени да платат за да не ги гледаат рекламите.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести