Спорт

Јувентус на бод до титулата, победи и за римските тимови

Јувентус на бод до титулата, победи и за римските тимови

Синоќа беа одиграни осум натпревари од вонредното 33-то коло во италијанската Серија А, а за одбележување е победата на Јувентус против Фиорентина, со која “старата дама” дојде на само еден бод од освојување на титулата во Калчото.

Јувентус славеше со 3:2, а со оглед на победата на Лацио против Парма, остана разликата од 14 бода, па и со нерешен резултат на следниот натпревар, “јуве” ќе освои нова титула.

Од екипите во горниот дел од табелата, покрај Јувентус и Лацио, победа забележа и Рома, додека Наполи својот натпревар ќе го одигра вечерва.

Резултати од 33-то коло во Италијанското фудбалско првенство:

Чезена – Аталанта 2:2, Киево – Каљари 1:0, Јувентус – Фиорентина 3:2, Милан – Џенова 1:3, Сампдорија – Верона 1:1, Лацио – Парма 4:0, Сасуоло – Рома 0:3, Палермо – Торино 2:2 и Удинезе – Интер 1:2.

Последниот дуел од овој круг е закажан за вечер а во него се среќаваат Емполи и Торино.

Табела: Јувентус 76 бодови, Лацио 62, Рома 61, Наполи 56, Сампдорија 51, Џенова 50, Фиорентина 49, Интер 48, Торино 48…