недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 1

Јувентус подготвен за шампионско славје

juventus sampionsko slavje

Последни вести

Фудбалерите на Јувентус се на само еден чекор од посакуваната одбрана на шампионската титула откако во последниот натпревар од 35. коло во италијанската Серија А со сигурни 3:1 го победија новајлијата во елитното друштво, тимот на Сасуоло.

Избраниците на Антонио Конте сега имаат обврска да освојат само два бода во последните три првенствени натпревари од актуелната сезона, а тоа можат да го направат веќе на 5 мај, кога ќе се обидат да ја искористата предноста на домашниот терен во дуелот со секогаш незгодниот тим на Аталанта.

“Сега во главата ми се мота информацијата дека сме направиле уште еден голем чекор кон историското “скудето”, трето по ред. Сакам да го освоиме веќе во следното коло, сакам победа во дуелот со Аталанта и сакам големо славје со најверните фанови. Од петок ќе мислиме на тој натпревар, а сега сме сконцентрирани на реванш полуфиналниот дуел од Лигата на Еверопа против екипата на Бенфика”, изјави предводникот на “старата дама”, Антонио Конте.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести