вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 3

Јувентус загуби 25 милиони евра поради поразот во Истанбул

juventus zaguba

Поврзани вести

Генералниот менаџер на актуелниот шампион на Италија, тимот на Јувентус, Џузепе Марота, најпосле откри колкава е финансиската загуба на „старата дама”, поради нереализираниот пласман во 1/8 финалната рунда од најпрестижното клупско натпреварување, Лигата на шампиони.

„Секој клуб ќе дојде во една ваква ситуација, тоа е нешто нормално во фудбалскиот свет. Финансиската загуба е последица на нешто што се случи на зелениот терен. Сите сме сведоци колкаво значење има само еден гол во противничката мрежа. Поразот во  Истанбул, нереализираниот палсман во 1/8 финалната фаза од Лигата на шампиони, Јувентус го чини околу 25 мил. евра. Јувентус има добра финансиска ситуација, благодарение на новиот стадион. Во италија има стадиони кои ретко се полни до последното место, само 50 отсто или помалку е искористен капацитетот на тој стадион. Тоа е голем проблем за отанатите клубови”, изјави Марота.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести