вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 4

Јужен Судан: Илјадници луѓе бегаат од немирите

Од 8.000 минатата недела, бројот на луѓе кои побарале засолниште во објектите на ОН се искачил на 17.000.

juzensudan

Поврзани вести

Од Обединетите Нации соопштија дека илјадници луѓе го напуштаат провинцискио град Бор поради крвавите судири во Јужен Судан.

Во соопштението на ОН се наведува дека илјадници луѓе побегнале од Бор кој е центар на крвавите судири меѓу бунтовниците и војската.

Од 8.000 минатата недела, бројот на луѓе кои побарале засолниште во објектите на ОН се искачил на 17.000.

Докторите без граници соопштија дека илјадници луѓе пристигнале од Бор и во Авериал, во соседната провинција Лејкс.

Бор стана центар на крвавиот судир меѓу силите на претседателот Салва Кир и неговиот поранешен потпретседател Риек Мачар, во кој досега загинаа повеќе од 1.000 лица.

Извидувачки авиони на ОН северно од Бор забележиле „големи групи“ вооружени борци и војници кои дезертирале од редовите на силите лојални на Кир.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести