петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Јужна Африка: Секој осми жител е носител на вирусот на СИДА

Секој осми жител има СИДА, често менуват партнери, а се помалку користат презервативи!

AIDS

Поврзани вести

Околу 12,2 отсто од јужноафриканското население се серопозитивни, односно секој осми жител е носител на вирусот на СИДА. Вкупниот број на заразени во земјата изнесува 6,4 милиони луѓе.

Јужноафриканците имаат се поголем број сексуални партнери, а се помалку користат презервативи, што ја објаснува лошата ситуација со вирусот во земјата, покажуваат анализите.

Јужноафриканската Влада активираше најголема програма во светот за употреба на антиретровирусни лекови во која учествуваат 2,4 милиони лица.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести