вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Јужна Африка жали по Мандела, се прават подготовки за погребот

mandela

Поврзани вести

Голем број Јужноафриканци ја минаа ноќта на улиците за да му оддадат почест на поранешниот лидер и борец против Апартхејдот, Нелсон Мандела, кој почина на 96-годишна возраст, додека властите се подготвуваат да ги примат светските лидери и да го организираат погребот.

Луѓето ширум земјата се молат, пејат песни и палат свеќи, а стотици лица се собрале пред куќата на Мандела во северното предградие на Јоханезбург.

Денеска започнаа и подготовките за пречек на американскиот претседатеч Барак Обама и другите светски лидери кои сакаат да му оддадат почесто на Мандела во текот на 10-те денови на жалост.

Обама во Јужна Африка доаѓа следната недела, соопшти Белата куќа. Тој ќе се приклучи кон големиот број светски лидери на комеморацијата која што ќе се одржи на 10-ти декември.

Телото на Мандела ќе биде изложено во Преторија три дена пред државниот погреб на 15-ти декември во неговата куќа од младоста.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести