понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Јужноафриканската република слави 20 години од укинување на Апартхејдот

„Демократијата не е нешто што се консумира како еспресо кафе, тоа е нешто што се гради,“ изјави аналитичар од Универзитетот во Преторија, Шадрак Гато.

zuma

Поврзани вести

Јужноафриканската република денеска слави 20 години од укинувањето на апартхејдот и одржување на првите избори на кои беше дозволено учество на кандидатите на сите раси. По тој повод ќе бидат одржани бројни улични паради, говори, молитви, концерти и воена парада.

Претседателот на Јужноафриканската република Џејкоб Зума ќе ја предводи прославата во седиштето на Владата во Преторија, каде што генерации лидери на апартхејдот создавале бројни расни закони.
Денешниот ден е прогласен е за празник под името „Ден на слободата“.

Но, 20 години по раѓањето на демокритијата, Јужноафриканската република и понатаму се соочува со бројни проблеми.

„Демократијата не е нешто што се консумира како еспресо кафе, тоа е нешто што се гради,“ изјави аналитичар од Универзитетот во Преторија, Шадрак Гато.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести