недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Јужнокорејскиот премиер поднесе оставка поради потонувањето на траектот

20140427095504076

Последни вести

Премиерот на Јужна Кореја Јунг Хонг-вон поднесе оставка поради трагедијата со фериботот со ученици, кој потона на 16 април.

Јунг беше исвиркан и погоден со шише со вода кога ги посети ожалостените роднини на денот на несреќата.

Луѓето беа разлутени од бавните дејствија на властите по трагедијата и честите измени на информациите, објавувани од Владата.

Над 300 лица, повеќето од нив ученици и наставници загинаа или се водат како исчезнати. Досега е потврдена смртта на 187 лица.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести