вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ќерките на Санадер одбија да сведочат против татка си

Ќерките на поранешниот хрватски премиер и претседател на ХДЗ, Иво Санадер, Бруна и Петра, денеска не сведочеја на судењето на својот татко во случајот Фими медија, бидејќи се повикале на законската можност да не мора да сведочат против член на семејството.

bruna-i-petra-sanader

Поврзани вести

Бруна и Петра Санадер на суд се повикани бидејќи се опфатени со таканаречениот предлог за проширено одземање на имотна корист, односно по покренување на казнена постапка против нивниот татко, осомничен за корупција, се блокирани и нивните банкарски сметки.

На сметките на Петра Санадер се блокирани вкупно 58.000 евра, илјада франци и 39.600 долари. Таа дошла на суд од Америка, и иако не сведочела, има право на надокнада на патни трошоци.

Нејзината помлада сестра, по професија докторка, на своите сметки имала нешто повеќе од 34.000 евра, илјада франци и 925 долари.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести