понеделник, 24 јули 2017  |  Вести денес: 18

ЕК ги повика мигрантите од Идомени да се префрлат во бегалските центри низ Грција

Европската комисија денеска ги повика мигрантите, кои се собрани кај Идомени, да се преместат во законските бегалски кампови низ Грција, пренесе БТА .

133078524

Последни вести

Комисијата, исто така, ги повика невладините организации на Идомени да даваат точни сведоштва од мигрантите.

Според ЕК, мигрантите не треба да тргнуваат по опасни патеки во обидот да стигнат во ЕУ.

Минатата недела од Грција во Турција биле вратени 325 мигранти, кои не поднеле барања за азил. Од Турција кон ЕУ, според договорот „еден за еден“, биле префрлени 74 сириски бегалци.

Досега се преземени две операции за враќање на мигрантите од Грција за Турција, во минатиот понеделник и во петокот, прецизира комисијата.

Најчитани вести