петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 35

Кабул: Најмалку 21 жртва од последниот терористички напад

kabul

Поврзани вести

Вкупно 21 лице, меѓу кои и 13 странски државјани загинаа во самоубиствениот бомбашки напад во популарен ресторан во авганистанската престолнина Кабул, соопшти локалната полиција. Меѓу жртвите се двајца британски државјани и двајца Канаѓани, еден Либанец кој е претставник на ММФ во Авганистан и уште еден Либанец кој бил сопственик на ресторанот.

Четворица соработници на Обединетите Нации загинале, но нивната националност не е потврдена, пренесе „АФП“.

„Споре последните податоци загинато е 21 лице, вклучувајќи 13 странци и осум Авганистанци“, изјавил началникот на полицијата во Кабул.

Меѓу загинатите има и пет жени.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести