сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Качински: Бегалци носат во Европа многу опасни болести

begalci

Последни вести

Поранешниот премиер на Полска, Јарослав Качински изјави дека бегалци кои пристигнуваат во Европа се носители на болести од кои може да бидат погодени локални жители.

Таа изјава предизвика остри реакции од политичарот Јануш Паликот, левичар, кој го обвини Качински за користење расистички јазик.

На предизборен собир во Маков Мазовецки, Качински чија партија се очекува да победи на парламентарните избори на 25 октомври, рече:

– Веќе има знаци за многу опасни болести какви што немало во Европа многу одамна – колера на грчките острови, дезинтерија во Виена, различни видови паразити кои не се опасни за мигрантите, но кои може да бидат опасни тука.

Најчитани вести