Спорт

Кадетите на Вардар јуниор се вицепрваци на Македонија

Кадетите на Вардар јуниор се вицепрваци на Македонија

Кадетите на Вардар јуниор во полуфиналето прво го победија тимот на ХЈС Работнк со 20-18, и се изборија за место во финалето. Таму ги чекаше организаторот на турнирот, Металург кој н акрајот забележа победа од 26-23 (12-10)

Во послабо прво и добро второ полувреме нашите ракометари не успеаја да направат целосен пресврт. Успеаја да се вратат во игра и да поведат со 16-15, но потоа повторно Металург го презеде водството и не го испушти до крај на натпреварот.

Најдобар голман на Ф4 турнирот е Марко Кизиќ од Вардар јуниор. За најдобар играч е прогласен Мартин Серафимов од Металург кој постигна и вкупно 20 гола викендов.

Вардар јуниор – Металург 23-26 (10-12)

Вардар Јуниор: Косевски 6, Антевски 3, Нанов 2, Николовски, Кизиќ, Карапалевски 9, Благопетров, Биковски, Брунчевиќ, Динев, Атанасовски 3, Ангелковски, Тевдовски, Гроздановски, Мајсторовски, Стојановски.

Тренер: Слободан Чивлачки

1kadeti

2kadeti

3kadeti

4kadeti